სსიპ.ბათუმის მე-17 საჯარო სკოლის კოლეგებთან ორგანიზება
სამუშაო შეხვედრის ორგანიზატორი: თამარ ბერიძე
სამუშაო ჯგუფის შეხვედრის თარიღი: ; 8.04. 17.04 ; 7. .05; 2019 წელი
შეხვედრის თემა საგაკვეთილო პროცესში
რესურსის (თვალსაჩინოება) გამოყენება და მნიშვნელობა.
მიზანი:სამუშაო
შეხვედრაში მონაწილე კოლეგებს გავაცნო ჩემს მიერ დამზადებული რესურსის აქტუალობის მნიშვნელობა
და გამოყენება დაწყებითი საფეხურის ქართულისა და ბუნების გაკვეთილზე.
აქტივობა 1:
მონაწილე კოლეგებს ვაჩვენებ წინასწარ დამზადებულ რესურსებს და ვსაუბრობ მათი გამოყენების
შესაძლებლობაზე, ვაცნობ რესურსის მრავალჯერადი
გამოყენების და უსაფრთხოების მხარეებს.
აქტივობა 2:კოლეგებს
წარვუდგენ გაკვეთილის თემას, სადაც ვაპირებ ამ რესურსების გამოყენებით საგაკვეთილო
პროცესის წარმართვას.
აქტივობა 3:
კოლეგების უკუკავშირი.
შეხვედრის მონაწილე მასწავლებლები:
2. ქეთევან
ხომერიკი 591981845
ketevan.xomeriki@gmail.com
ketevan.xomeriki@gmail.com
61003008908
4.ინგა გოგილაშვილი 577554625
gogilashviliinga@gmail.com
5. დალი თავართქილაძე 585 921134dali-kukula@gamail.com
6. მაყვალა
ბერიძე 599329614
makvalaberidze26@gmail.com
სამუშაო შეხვედრის გეგმა
თარიღი
|
შეხვედრის
მიზანი
|
შეხვედრის
ძირითადი საკითხები
|
|
1
|
8 04.2019 წელი
|
მიზანი:
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილე კოლეგებს გავაცნო ჩემ
მიერ დამზადებული რესურსის აქტუალობის მნიშვნელობასა და გამოყენებას დაწყებით კლასებში ქართულისა და ბუნებისმეტყველების
გაკვეთილზე.
|
1.საორგანიზაციო საკითხები:
აქტივობა
1: მონაწილე კოლეგებს ვაჩვენებ წინასწარ დამზადებულ
რესურსებს და ვსაუბრობ მათი გამოყენების შესაძლებლობაზე, ვაცნობ რესურსის მრავალჯერადი გამოყენების და უსაფრთხოების მხარეებს.
აქტივობა
2:კოლეგებს წარვუდგენ გაკვეთილის თემას, სადაც ვაპირებ
ამ რესურსების გამოყენებით საგაკვეთილო პროცესის წარმართვას.
აქტივობა
3: კოლეგების უკუკავშირი.5.კოლეგათა
უკუკავშირი
|
2.
|
17.04 .2019წელი
|
თემა: ჩემს მიერ შექმნილი რესურსით ჩატარებული გაკვეთილის
განხილვა კოლეგებთან
მიზანი:
ჩატარებული გაკვეთილის პროცესში გამოყენებული რესურსების ეფექტიანობის დახასიათება.
|
აქტივობა
1. კოლეგებს ვაჩვენებ გაკვეთილის პროცესში მოსწავლეთა მიერ რესურსების გამოყენების შესაძლებლობებს და ვსაუბრობ მიღწეულ
შედეგებზე.ვაჩვენებ თუ რომელ გაკვეთილებს შეესაბამება დამზადებული თვალსაჩინოება.
აქტივობა 2.კოლეგების
უკუკავშირი.
|
3.
|
10.05.2019 წელი
|
თემა: შექმნილი რესუსრსების როლი პრაკტიკული უნარჩვევების
განვითარების ხელშეწყობაში
მიზანი:
მონაწილე კოლეგებს გავაცნო, რამდენად მნიშვნელოვანია გამოყენებული რესურსები მოსწავლეთა
პრაქტიკული შესაძლებლობების განვითარებაში.
|
აქტივობა 1: კოლეგებს წარვუდგენ რესურსის
იმ პრაქტიკულ ღირებულებებს ,რომლიც შესაძლებელი გახადა რესურსის გამოყენებამ
მოსწავლეებში.მაგალითად: მოსწავლეებმა მათი გამოყენებით უფრო ადვილად გაიგეს და დაიმახსოვრეს
თემა,
გამოუმუშავდათ ჯგუფში უკეთ მუშაობის, გუნდურობის უნარი,
დროის გამოყენების და დაზოგვის შესაძლებლობა და ა.შ
აქტივობა 2:კოლეგების
უკუკავშირი.
|
მონაწილე მასწავლებლის
სახელი ,გვარი ეკატერინე შერვაშიძე
გთხოვთ,შემიფასოთ შეხვედრის ეფექტიანობა
1-არაეფექტური
10 ძალიან კარგი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
რატომ იყო მნიშვნელოვანი
ეს შეხვედრა თქვენი პროფესიული საქმიანობისათვის?
თანამედროვე სამყაროში საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება
საგაკვეთილო
პროცესში
მნიშვნელოვანია,
განსაკუთრებით
დაწყებითი სწავლების პირველ
ეტაპზე.ამ
დროს
მოსწავლეებისათვის
სხვადასხვა
თვალსაჩინოების
და
სახალისო
აქტივობების
შეთავაზება
ხელს
უწყობს
მათი
მოტივაციის
ამაღლებას.
მოსწავლეები
უფრო
მეტად
არიან
ჩართულები
საგაკვეთილო
პროცესში,
რაც
დადებითად
აისახება
მათ
აკადემიურ
მიღწევებზე. სამუშაო შეხვედრაზე შემოთავაზებულმა რესურსმა აქტუალობა
შესძინა ჩემს საგაკვეთილო პროცესს, განსაკუთრებით მოეწონათ ბავშვებს რესურსში მოცემულ
ინფორმაციებზე დაყრდნობით ტექსტში მოცემული ინფორმაციის აღქმა.
მონაწილე მასწავლებლის
გვარი, სახელი: ქეთევან ხომერიკი
591981845
ketevan.xomeriki@gmail.com
61003008908
გთხოვთ,შემიფასოთ შეხვედრის ეფექტიანობა
1-არაეფექტური
10 ძალიან კარგი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
უკუკავშირი
რატომ იყო მნიშვნელოვანი
ეს შეხვედრა თქვენი პროფესიული საქმიანობისათვის?
. სასწავლო პროცესში აუცილებელია მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება როგორც მასწავლებლებისათვის, ასევე მოსწავლეებისათვის.
სასწავლო პროცესში გამოყენებული რესურსი უნდა შეესაბამებოდეს
გაკვეთილის მიზანს,ამავე დროს უნდა იყოს საინტერესო, სახალისო, აქტიური და მრავალფეროვანი. მასწავლებელს სჭირდება ისეთი სასწავლო რესურსი, რომელიც მოსწავლეებს მისცემს მასალაში ჩაღრმავების საშუალებას.აღნიშნულმა
შეხვედრამ კიდევ ერთხელ ცხადყო მოწოდებული რესურსის აქტუალობა ჩემს საგაკვეთილო
პროცესში, გამიჩნდა სურვილი მეც შევქმნა მსგავსი რესურსი.
მონაწილე მასწავლებლის
გვარი, სახელი: ინგა გოგილაშვილი
გთხოვთ,შემიფასოთ შეხვედრის ეფექტიანობა
1-არაეფექტური
10 ძალიან კარგი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
რატომ იყო მნიშვნელოვანი
ეს შეხვედრა თქვენი პროფესიული საქმიანობისათვის?
შეხვედრაზე ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო იმ თვალსაზრისით
რომ მიუხედავად იმისა რესურსების მოძიება დღეს დიდ სირთულეს აღარ წარმოადგენს, რადგან საინფორმაციო ტექნოლოგიების საშუალებით შეიძლება მოვიძიოთ ის დამატებითი ინფორმაცია და მასალები, რომელიც შეიძლება გამოყენებული იქნას საგაკვეთილო პროცესში. ეს შეიძლება იყოს სურათები, ვიდეოები, ანიმაცია და მრავალი სხვა. ინტერნეტი დღეს უკვე ხელმისაწვდომია ყველასათვის და მოსწავლეებსაც შეუძლიათ მოიძიონ მრავალფეროვანი მასალა ამა თუ იმ საკითხზე. ამ დროს სწავლაც უფრო სახალისო ხდება, რაც, თავის მხრივ, ხელს უწყობს მოსწავლეების აკადემიური მიღწევების გაუმჯობესებას.
შეხვედრაზე მიღებულმა გამოცდილებამ
და თვალსაჩინოების გამოყენებამ მნიშვნელოვანი როლი შესძინა მასალის უკეთ აღქმას.
მონაწილე მასწავლებლის სახელი, გვარი .ნატალია
ფხაკაძე 593994354
nataliafxakadze63@gmail.com 4
6100105501
გთხოვთ,შემიფასოთ შეხვედრის ეფექტიანობა
1-არაეფექტური
10 ძალიან კარგი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
რატომ იყო მნიშვნელოვანი
ეს შეხვედრა თქვენი პროფესიული საქმიანობისათვის?
ამავე
დროს უნდა იყოს საინტერესო, სახალისო, აქტიური და მრავალფეროვანი. მასწავლებელს სჭირდება ისეთი სასწავლო რესურსი, რომელიც მოსწავლეებს მისცემს მასალაში ჩაღრმავების საშუალებას.
საგანმანათლებლო
რესურსი შეიძლება იყოს ყველაფერი, რაც მასწავლებელს ეფექტიანი გაკვეთილის ჩატარებაში დაეხმარება. მასწავლებელმა უნდა იხელმძღვანელოს არსებული საგნობრივი სტანდარტით, პროგრამის შინაარსით და მასზე დაყრდნობით თავად უნდა მოიძიოს და მოამზადოს სასწავლო რესურსები. კოლეგის მიერ ნაჩვენებმა გაკვეთილმა სადაც
მასწავლებლის მიერ მომზადებული რესურსი იქნა გამოყენებული ღირებულება შესძინა
საგაკვეთილო პროცესს.გაკვეთილის ჩატარებისას აუცილებლად გამოვიყენებ როგორც ნანახ
რესურსს ასევე თვითონვე შევეცდები შევქმნა კიდეც.
კოლეგებთან შეხვედრამ, გამოცდილების გაზიარებამ დადებითი ეფექტი მომცა
საგაკვეთილო მსვლელობაში
მონაწილე მასწავლებლის
გვარი, სახელი: დალი თავართქილაძე. Dali-kukula@gmail.com 61004012320. 592921124
გთხოვთ,შემიფასოთ შეხვედრის ეფექტიანობა
1-არაეფექტური
10 ძალიან კარგი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
უკუკავშირი
რატომ იყო მნიშვნელოვანი
ეს შეხვედრა თქვენი პროფესიული საქმიანობისათვის?
შეხვედრაზე კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი რომ აუცილებელია მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება როგორც მასწავლებლებისათვის, ასევე მოსწავლეებისათვის.
გაკვეთილზე დასწრებისას გავითავისე რომ გამოყენებული ეხმარება მოსწავლეებს
ვიზუალურად მასალის აღქმაში,ამავე დროს იყო საინტერესო, სახალისო, აქტიური და მრავალფეროვანი. მასწავლებელს სჭირდება ისეთი სასწავლო რესურსი, რომელიც მოსწავლეებს მისცემს მასალაში ჩაღრმავების საშუალებას.აღნიშნულმა შეხვედრამ
კიდევ ერთხელ ცხადყო მოწოდებული რესურსის აქტუალობა ჩემს საგაკვეთილო პროცესში,
გამიჩნდა სურვილი მეც შევქმნა მსგავსი რესურსები.
შეხვედრის
ორგანიზატორის რეფლექსია
სწავლების პროცესში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება. საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება კი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ამ მიმართულებით. სასწავლო პროცესში აუცილებელია მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო რესურსების გამოყენება როგორც მასწავლებლებისათვის, ასევე მოსწავლეებისათვის.
სამუშაო შეხვედრა დაიგეგმა სასწავლო
პროცესიდან გამომდინარე ესგ-ის გეგმის შესაბამისად.
შეხვედრის მიზანი იყო კოლეგებს გაეცნოთ ჩემ მიერ
მომზადებული რესურსის აქტუალობა და მნიშვნელობა დაწყებითი საფეხურის
მოსწავლეთათვის, როგორც ბუნების ასევე ქართულს გაკვეთილებზე.შესაბამისად დავგეგმეთ
გაკვეთილი სადაც უნდა მეჩვენებინა თვალსაჩნოების გამოყენებით მოსწავლეთა ეფექტური
ჩართვა როგორც საგაკვეთილო პროცესში, ასევე მასალის გაგება გააზრებასა და აღქმაში.კოლეგებმა
კიდევ ერთხელ დაადასტურეს, რომ რესურსი უნდა იყოს საინტერესო, სახალისო, აქტიური და მრავალფეროვანი. მასწავლებელს სჭირდება ისეთი სასწავლო რესურსი, რომელიც მოსწავლეებს მისცემს მასალაში ჩაღრმავების საშუალებას.ვთვლი, რომ
ჩემ მიერ შექმნილი რესურსი არის მრავალჯერადი და მრავალფუნქციური რამეთუ კოლეგებმა
აქტიურად გამოიყენეს სწავლების პროცესში.
შეხვედრის
ძლიერ მხარედ მივიჩნევ იმას, რომ მასწავლებლებმა ჩემ მიერ შექმნილი რესურსით
წარმართეს გაკვეთილები და მიზანსაც მიაღწიეს. აღიარეს , რომ როდესაც სასწავლო რესურსებზე ვსაუბრობთ, საგაკვეთილო პროცესში განსაკუთრებული როლი უკავია ვიზუალურ მხარეს, ვინაიდან მოსწავლეებისთვის უფრო მარტივია თვალით ნანახის დამახსოვრება . ამრიგად, გაკვეთილებზე ჩემ მიერ შექმნილმა რესურსმა გაზარდა მოსწავლეთა მოტივაცია,უზრუნველყო მოსწავლეთა მაქსიმალური ჩართულობა.
მიუხედავად იმისა, რომ შეხვედრის მიზანი
მიღწეული იქნა მაინც გამოიკვეთა შენიშვნები,კოლეგებმა აღიარეს რომ უმჯობესი იქნებოდა
რესურსი შემექმნა თანამშრომლობის პრინციპით.შემდგომ მსგავსი სამუშაო შეხვედრის დროს
გავითვალისწინებ კოლეგების, მოსწავლეების ინტერესებსა და ურთიერთთანამშრომლობით, აზრთა
შეჯერებით კვლავ შევქმნით მსგავს რესურსებს, რაც დაეხმარება მოსწავლეებს საგაკვეთილო
მასალის ვიზუალურად უკეთ აღქმაში.
No comments:
Post a Comment